Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktuality > Naše Panda červená

Naše Panda červenáV říjnu 2015 se žáci a učitelé naší školy zapojili do projektu ostravské Zoologické zahrady Adopce zvířat. Od té doby jsme adoptivními rodiči pandy červené. Během uplynulých sedmi let jsme „naší pandí rodince“ poslali téměř 25 000 Kč. Tyto peníze ZOO využila především na výdaje spojené s chovem této roztomilé, tajemné a plaché asijské šelmy.

V současnosti žijí v Ostravě čtyři pandy: čtrnáctiletý sameček, který žije v Ostravě od roku 2010, pětiletá samička, která do Ostravy přicestovala o 9 let později, a jejich mláďata, dvojčata, samička a sameček, kteří se narodili 18. června 2023. Samička zvládá péči o svá mláďata velmi dobře, příkladně se o ně stará a celé rodince se daří velmi dobře.

Do roku 2015 byla panda červená vedena v Červeném seznamu ohrožených druhů v kategorii „zranitelný“. Po přehodnocení stavu ve volné přírodě ale výsledky výzkumu ukázaly, že se situace výrazně zhoršila. Panda červená tak byla přeřazena do kategorie „ohrožený“. Největší hrozbou je zejména stálý úbytek přirozeného prostředí zvířat v důsledku lidské činnosti.

Panda červená (Ailurus fulgens) je podle novějších studií jediným žijícím druhem z čeledi pandovití, zatímco černobílá panda velká je ve skutečnosti specializovaným druhem medvěda z čeledi medvědovití. Panda červená je tajemná a plachá noční šelma. Obývá lesy s bambusovým podrostem v Nepálu, Indii, Bhútánu, Myanmaru a jižní Číně. I když jde o šelmu, v jejím jídelníčku převažuje rostlinná potrava – hlavně bambusové listy a výhonky. Kromě toho se živí i různými plody, příp. vejci ptáků a drobnými živočichy. Počet pand červených se v současnosti odhaduje maximálně na 10 000 jedinců.

Protože situace pandy červené není v její domovině nijak příznivá a počet volně žijících pand stále klesá, může se jejich chov v zoologických zahradách stát poslední možností, jak tento druh zachovat pro příští generace. I proto jsme se spolu se zástupci žákovského parlamentu rozhodli, že budeme v adopci pokračovat i v letošním školním roce.

Panda červená